• HPT Hartner Teknik Parça San.Tic. A.Ş.    +90 232 252 0744

Almanya’da çalıştığı fabrikanın sahibi oldu

Almanya’da çalıştığı fabrikanın sahibi oldu

Almanya’da staj yapıp çalıştığı otomotiv firması HPT Hartner’ın patronlarını İzmir’de yatırım yapmaya ikna eden makine mühendisi girişimci Özcan Küçükgöl, yeni yatırımlarla işleri büyüterek fabrikanın sahibi oldu. Fabrikayı Frankfurt’tan Ege Serbest Bölgesi’ne getiren Küçükgöl, “Ülkemde üretim yapıp istihdam yaratmak benim için en büyük onur” dedi

Almanya'nın Frankfurt şehrinde makine mühendisliği öğrenimi gören Özcan Küçükgöl, çalıştığı yağ mili üreten HPT Hartner'ı İzmir'de yatırıma ikna etti, ardından kurulan şirketin ortağı oldu. İşini büyüten Küçükgöl, zamanla şirketin tamamını aldı.

DAHA DA BÜYÜYECEĞİZ

Girişimci Küçükgöl ailesiyle birlikte henüz 12 yaşında gittiği Almanya'da büyük güçlüklerle okudu. Ortaokulu bitirdikten sonra otomobil servislerinde çalışan Küçükgöl, eğitimine de ara vermedi ve 1989 yılında makine mühendisi olarak bir otomotiv firmasında işe başladı.
Firmada çalışkanlığı ve güvenilir kişiliğiyle önemli yerlere gelen Özcan Küçükgöl firma yetkililerine Türkiye'de yatırım yapmaları teklifinde bulundu. HPT Hartner Türkiye'deki yatırımı Küçükgöl'ün gerçekleştirmesini istiyordu.

Ülkesine hizmet etmek için bir fırsat doğduğunu gören Özcan Küçükgöl, kardeşi Özer Küçükgöl ile birlikte 1996 yılında HPT Hartner firmasının yeni şirketini Ege Serbest Bölgesi'nde kurdu. Bugün Porsche, Audi, Hyundai, BMW gibi dünya devi otomobil markalarının yağ pompası millerini üreten ve Avrupa piyasasının önemli bir bölümünde söz sahibi olan Özcan Küçükgöl, "Dışarıda kazanıp ülkemizde yatırım yapmak ve daha çok üretip istihdam sağlamak büyük bir onur. Bugün 100 çalışanımızla önemli bir seviyeye geldik. Daha da büyümek için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE'YE TAŞIDI


Staj yaparken tanıştığı şirket ortakları Günter Hartner ile Manfred Grunski'ye, makine mühendisi olduktan sonra Türkiye'de yatırım teklifi götüren Özcan Küçükgöl, 1996 yılında HPT Partner'i Ege Serbest Bölgesi'ne getirdi. Küçükgöl, 2011 yılında şirketin bütün hisselerini satın aldığında Almanya'daki üretimi de Türkiye taşıdı. Alman firmasını İzmir'e getirmesinde, yelken sporuna düşkünlüğünün de büyük payı olduğuna dikkat çeken Küçükgöl, 1996'dan 2010'a kadar gösterdikleri performansla Alman patronlarının hayranlığını kazandığını kaydetti.

15 YILLIK EMEK VERDİM

Türkiye'deki yatırımda şirkete yüzde 5 ile ortak olduğunu ifade eden Küçükgöl, "Ege Serbest Bölgesi'nde ilk etapta 150 metrekarelik bir alanda çalışmaya başladık. Sonraki yıllarda sürekli büyüdük. Bugün 3 bin metrekareye yakın kapalı alanda üretim yapıyoruz. 8 kişi ile başladık bugünlere geldik. Şu anda Alman otomotiv sanayinin yüzde 15'ine tek başına üretim yapıyoruz. Hyundai, BMW, Volkswagen, Audi, Porsche müşterilerimizden bazıları. Bu grafiği izleyen ortaklarım 77 ve 78 yaşındaki Günter Hartner ile Manfred Grunski emekliye ayrılmak istediklerini belirterek şirketi bana satmayı önerdiler. Ben de 15 yıldır büyük emeğim olan HPT firmasının tüm hisselerini satın aldım. Almanya'daki bütün üretimi Türkiye'ye taşıdım. Almanya'daki ekibimle ve 100'e yakın çalışanımızla bugün ülkemin ekonomisine katma değer sağlarken, ülke insanlarıma da iş sağlamanın huzurunu yaşıyorum" diye konuştu.

YAŞAMI KOLAY GEÇMEDİ

Kütahya Simavlı Özcan Küçükgöl'ün Almanya'daki yaşamı kolay geçmedi. Terzi olan babasının para kazanmak için gittiği gurbet ellerde önce meslek lisesinde okudu ardından Frankfurt'ta makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. İşe girdi ama o hep daha fazlasını istiyordu. Lise yıllarında staj yaptığı Mercedes, BMW, Volkswagen gibi dünyanın dev otomotiv firmalarına yağ mili üreten HPT Hartner firmasının 1996 yılında İzmir'deki fabrikasını faaliyete geçirdi.

Şirketi yaptığı yatırımlarla her yıl büyüten Küçükgöl kardeşler 2009 yılında ortaklarının emekli olmasının ardından şirketin tamamını satın aldılar. Özcan Küçükgöl staj yaptığı firmanın sahibi olmuştu.

 

https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2018/01/07/almanyada-calistigi-fabrikanin-sahibi-oldu